Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Kanser Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > KanserCerrahisi.com Forumları > Karaciğer kanseri (HCC ve metastatik karaciğer kanserleri)

Karaciğer kanseri (HCC ve metastatik karaciğer kanserleri) Karaciğer kanseri (HCC ve metastatik karaciğer kanserleri) ve ameliyatı hakkında tüm soru ve sorunlarınızı sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 01-04-2010
Misafir199
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart karaciğerde HCC tümörü var ne yapacağız

Hocam, annem 62 yaşında ve yapılan tetkiklerinde karaciğerinde üç yerde HCC uru bulundu. Doktorumuz önce RF ve ardından kemoterapi tedavisi yapılacağını açıkladı. Aile olarak panik içindeyiz, lütfen yardımcı olun. Saygılarımızla
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 01-04-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 60
Standart

Anneniz için çok geçmiş olsun, doktorunuzun RF ve kemoterapi seçeneğini tercih ettiği anlaşılıyor. Karaciğer kanseri, karaciğer kendisinden kaynaklanan tümörü olabilir ki bunlara, primer karaciğer kanseri veya tümörü adı verilir, yada kalın bağırsak, mide, pankreas, akciğer, meme, incebağırsak gibi organlardan karaciğere sıçrama (metastaz) şeklinde gelen tümörler olabilir ki bunlara, sekonder karaciğer kanseri veya metastatik karaciğer kanseri adı verilir. Hepatosellüler karsinom veya kısaltılmış adı ile HCC, karaciğerin kendi dokusundan kaynaklanan primer karaciğer kanseri veya tümörüdür ve diğer adı da hepatoma’dır. Karaciğerde hepatosit adı verilen ana karaciğer hücreleri dışında safra kanalları, damarlar ve yağ depolayan hücreler bulunur. Hepatosit adı verilen hücreler karaciğer dokusunun % 80’ini oluştururlar. Primer karaciğer kanserlerinin % 90-95’i hepatositlerden kaynaklanır. Primer karaciğer kanseri (HCC) Avrupa kıtasında her 100,000 kişide beş kişide, Asya kıtasında ise her 100,000 kişide yirmi kişide görülür. B tipi ve C tipi hepatit hastalığının sıklığının artması ile paralel olarak primer karaciğer kanseri (HCC) sıklığı da artmaktadır. Dünyada beşinci sıklıkta rastlanılan kanser türüdür.

Karaciğer kanseri (HCC) evreleri:

Evre I: tümör tek ve damarlara yayılmamıştır.
Evre II: tümör tek ve damarlara yayılmıştır veya birden çok 5 cm’den küçük tümör vardır.
Evre III: birden çok 5 cm’den büyük tümör veya tümör tek ve ana damarlara yayılmıştır.
Evre IV: tümör karaciğer dışına (akciğer, kemik, vb. organlara) veya komşu organlara taşmıştır.


Karaciğer kanserinin yararı ispatlanmış olan tek tedavisi karaciğer naklidir. Karaciğerde tümörün olduğu kısmi olarak cerrahi olarak çıkartılabilir, ancak bu hastaların çoğunda karaciğer sirozu tabloya eşlik ettiğinden bu ameliyatı kaldıramazlar.
1. Kemoterapi: Doksorubisin (Adriamisin), 5-florourasil (5 FU) etkin olarak kullanılan kemoterapi ilaçlarıdır. Bunun yanında tamoksifen (Nolvadex), Octereotid (Sandostatin) adlı ilaçlarada tedavide denenmektedir.
2. Hepatik arterden infüzyonla kemoterapi: Karaciğerin kanı % 70 oranında portal ven adındaki toplar damardan ve % 30’u hepatik arter adındaki atar damardan gelir. Ancak, tümörlerin hepatik arterden beslendikleri bilinmektedir. Girişimsel bir radyolog tarafından karaciğerin hepatik arter adındaki atar damarına bir kateter (tel) yerleştirilmesi ve buradan direkt olarak tümörün içine kemoterapi ilacı verilmesi esasına dayanır.
3. Kemoembolizasyon: gelfoam adı verilen köpük veya coil ile hepatik arterin tıkanması ve buradan kemoterapi ilacı verilmesi esasına dayanır.
4. Radyofrekans ablasyon tedavisi: Radyofrekans (RF) ablasyon tedavisi üç cm’den küçük karaciğer tümörlerinde tercih edilir. Ultrason eşliğinde veya laparoskopik olarak uygulanabilir ve yüksek frekansta alternatif akımın tümörlü dokuya verilmesi prensibine dayanır.
5. Perkütan alkol enjeksiyonu: Sıklıkla ultrasonografi (USG) veya bilgisayarlı tomografi (BT) eşliğinde, üç cm’den ufak karaciğer tümörlerinin içine ince bir iğne ile saf alkol verilir ve tümörün parçalanması hedeflenir.
6. Proton ışın tedavisi: Proton ışın tedavisi birçok solid tümörün tedavisinde kullanılmaktadır. Soliter tek ve 5 cm’in altındaki tümörlerin tedavisinde çok etkindir ve hergün olmak üzere 15 gün boyunca uygulanır.
6. Cerrahi tedavi: 5 cm’in altında, karaciğerin dışına taşmamış, damarlara sıçramamış ve mümkünse siroz zemininde olmayan tümörlerin tedavisinde cerrahi tedavi uygun bir seçenektir. Ameliyat sonrasında geriye kalan karaciğer dokusunun hastanın yaşamını idame ettirmesine olanak vermesi gerekir. En iyi seçilen olgularda bile hastaların % 10’u ameliyat sonrasında yaşamını kaybeder. Karaciğerin bir bölümü alındığı zaman geriye kalan karaciğer dokusu ortalama bir iki hafta içinde eski büyüklüğüne ulaşır. Karaciğer tümörü (HCC) için organ nakli yapılması durumunda % 10 gibi nüks şansı vardır. Tümörün büyüklüğünü pratik olarak ifade edebilmek mümkündür, 1 cm’lik tümör bezelye, 2 cm’lik tümör yer fıstığı, 4 cm’lik tümör ceviz ve 5 cm’lik tümör limon olarak ifade edilebilir. Karaciğer kanseri (HCC) ameliyatı sonrasında beş yıllık sağkalım % 30-40 civarındadır. Karaciğer kanseri (HCC) için tarama testleri yararlı olabilir. Alfa-fetoprotein (AFP) karaciğer kanseri hastalarının % 50’sinde yüksek olması gerekirken, normal düzeylerde bulunabilmektedir. Karaciğer kanserinde tümör çapının iki katına çıkma zamanı (doubling time), 1-18 ay arasında değişir. Bir adet tümörün olduğu 3 cm’in altındaki karaciğer kanserinde hastaların % 90’ında bir yıl, % 50’sinde üç yıl ve % 20’sinde beş yıl yaşam beklentisi vardır. İleri evredeki karaciğer kanserinde % 30’ında bir yıl, % 8’inde üç yıl yaşam beklentisi vardır ve hiçbirinde beş yıl yaşam beklentisi yoktur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Kanser Bilgileri Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
DrTaviloglu.TV - Hastalara Yönelik Video Sitesi
Robotik Cerrahi - Robot Cerrahisi - Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 04:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Kanser Cerrahisi Forumları 2010