Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Kanser Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > KanserCerrahisi.com Forumları > Diğer Kanserler

Diğer Kanserler Diğer Kanserler ve ameliyatları hakkında tüm soru ve sorunlarınızı sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 15-06-2010
Misafir263
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart liposarkom ameliyatı sonrası şişlikler

Sayın hocam babamız Almanya’da Nisan ayında raporunu ekte gönderdiğim karından liposarkom ameliyatı geçirdi ve şimdi hem karnı hemde ayakları şişiyor, ne önerirsiniz? Hocam bu hastanın eli ayakları hep şiş neden olablir hocam.doktorlar ödem oluştu diyormuş hep.bana herşeyi açık açık yazarsanız hocam çok sevinicem. Herkes artık bu hasta için ölecek dediği için doktorlar. herkes bekliyor böylece hocam bende onları aydınlatim hocam dediklerinizle.kendinize iyi bakın hocam. Hürmetler
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 15-06-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 93
Standart

Size geçmiş olsun, hastanızın dev bir karıniçi habis yağ uru yada liposarkom nedeniyle 24.03.10 tarihinde Almanya’da ; kalın bağırsağın sol kısmının alınması (sol hemikolektomi), dalağın alınması (splenektomi), sol böbreğin alınması (sol nefrektomi), sol böbreküstü bezinin alınması (sol adrenalektomi), pancreas kuyruk bölümünün alınması (distal pankreatektomi), diaframın bir kısmının çıkartılması (kısmi diafragma rezeksiyonu), ince bağırsağın bir kısmının alınması (kısmi ince bağırsak rezeksiyonu), psoas kası alınması, safra kesesinin alınması (kolesistektomi) ameliyatı geçirdiği anlaşılıyor. Bu ameliyat radikal kanser cerrahisine güzel bir örnek.

Lipomlar yavaş büyüyen iyi huylu tümörlerdir, ancak nadiren bu urların liposarkom denilen kötü huylu tümöre dönüşebildiği bilinmektedir. Bağ dokusu kaynaklı habis bir yağ dokusu tümörü olan liposarkom sıklıkla orta yaşlı kişilerde görülür. Liposarkom en sık olarak: uyluk bölgesi, kalça bölgesi, karın arka boşluğu (retroperiton), bacak ve omuzda görülür. Karın arka boşluğunda yer alan tümörler (retroperitoneal sarkom) sıklıkla sol tarafta yer alırlar ve böbrekler, sidik borusu (üreter) ile mezenter adı verilen bağırsağın yağlı ve damarlı bölümünü tutarlar. Liposarkom nadiren leğen kemiği (pelvis) içinde de yer alır. Bu tümörler kaslar ve damarlar arasında yer alırlar. Çok sayıda lipom nörofibromatozis adı verilen bir hastalıkla ilgili olabilir ve ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Yaralanmalar veya travma sonrasında 6-16 ay içinde gelişebilirler. Liposarkomlar karın arka boşluğunda (retroperitoneal) yer alan tümörlerin % 95’ini ve tüm yumuşak doku sarkomlarının % 15’ini oluştururlar. Ortalama ağırlıkları 7,800 gram ve ortalama çapları 22 cm olan ve sıklıkla gözle karşıdan gözle görülebilen dev tümörlerdir. Ana tümör etrafında yavru tümörler olabilir. Liposarkomlar sıklıkla sıçrama (metastaz) yapmazlar, ancak sık olarak nüks ederler. Nüks eden liposarkomlar sıklıkla iyi kapsülllü olmayan yada tam olarak çıkartılamayan tümörlerdir. Liposarkomlar iyi differansiye, miksoid tip, yuvarlak hücreli ve pleomorfik tipte olabilirler. Sağkalım bacaklarda yer alan liposarkomlarda en iyi, ancak karın arka boşluğu veya retroperitondan kaynaklanan tümörlerde en kötüdür. Liposarkomlar sıklıkla belirti vermezler ve bazen yandaş damarlara, sinirlere, bağırsağa veya sidik borusuna bası yaparak kendilerini gösterirler. Hastaların yaklaşık dörtte birinde kasık fıtığı ve toplar damar dolaşımına bası nedeniyle bacaklarda ödem gelişir. Hastaların yaklaşık % 2’sinde ödemle birlikte bacaklarda karıncalanma da olur. Hastaların sadece % 5’inde orta düzeyde ağrı gelişir.

Karın arka boşluğunda (retroperitoneal) yer alan liposarkomların % 50’sinde ilk belirti karında şişlik, şiddetli ağrı ve % 25’inde ise hassasiyettir. Böbreğe veya sidik borusuna bası yapan tümörlerde böbrek yetersizliği gelişebilir. Hastaların % 25’inde halsizlik, kilo kaybı mevcuttur. Hastaların % 5’inde ise bulantı, kusma ve kabızlık olabilir. Liposarkomların tanısı: ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), PET /CT ve iğne biopsisi ile konulur. Liposarkomların en etkili tedavisi cerrahi olarak çıkartılmalarıdır. Mümkünse nüks oranının azaltmak için, tüm çevre organlardan tam olarak ayrılarak ve geriye tümör dokusu bırakmadan çıkartılmaları gerekir. Ameliyat sonrasında radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanan liposarkomlarda sonuçlar daha iyidir. Liposarkomlar türü ile değişim göstermeden sık olarak nüks ederler. Ortalama yaş 50’dir. Bacaklarda olan liposarkom hastalarının yaşları, retroperitoneal sarkomlara göre 5-10 yaş daha gençtir. Liposarkomlarda genel olarak % 60-70 oranında 5 yıllık sağkalım izlenir. İyi differansiye ve miksoid tipteki liposarkomlarda sıçrama (metastaz) çok ileri dönemde olur veya hiç görülmez, buna karşın yuvarlak hücreli ve pleomorfik tipte olanların % 85-90’ı akciğer ve iç organlara metastaz yaparlar. Hastanın fotoğraflarında gayet bitkin olduğu ve bacaklarında muhtemelen tümörün nüks etmesine bağlı aşırı ödem mevcut. Bu durumda tek ve ideal tedavi tümörün tekrar cerrahi olarak çıkartılmasıdır, ancak bu derecede geniş bir tümör ameliyatı sonrasında bu şans biraz düşüktür. Karından alınan sıvı örneğinde iltihaplı hücreler var. Almanya’da ameliyat sonrasında bir seans kemoterapi verildiği ancak sonra hastanın kendi isteği ile tedaviyi sonlandırdığı ve Türkiye’ye geldiği anlaşılıyor. Burada ideal kararı verebilmek için hastanın muayene edilmesi esastır.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 07:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Kanser Cerrahisi Forumları 2010